Hospicjum Pomorze Dzieciom

Hospicjum Pomorze Dzieciom to szczególne miejsce na mapie naszego kraju, gdzie codziennie trzymamy w ramionach Anioły - małych Bohaterów dotkniętych nieuleczalną chorobą.

Zapraszamy w podróż do miejsca, gdzie nigdy nie gaśnie nadzieja, mimo bardzo trudnych sytuacji.

 

Nasza Historia

Nasze hospicjum powstało w 2014 roku w trakcie trwania umów wieloletnich ze świadczeniodawcami, które NFZ zwiera w ramach pediatrycznej opieki paliatywnej. Fundusz założycielski hospicjum wynosił zaledwie 2000 złotych. Mimo to udało się placówce zgromadzić wykwalifikowany zespół medyczny, zorganizować dzięki sponsorom i darczyńcom wysoce specjalistyczny sprzęt i flotę samochodów niezbędną do uruchomienia działalności. Po krótkim czasie hospicjum obejmowało opieką kilkunastu pacjentów, skierowanych do placówki przez specjalistów szpitali ze ściśle określonymi jednostkami chorobowymi, kwalifikującymi się do domowej opieki hospicyjnej. Pomimo udzielania świadczeń gwarantowanych na najwyższym poziomie przez 3 lata, hospicjum nie udało się uzyskać finansowania ze środków publicznych. W najtrudniejszym momencie groziła placówce upadłość.

Młode hospicjum musiało więc stawić czoła wyjątkowo trudnej sytuacji, w której się znalazło. Prawdopodobieństwo zdobycia aż 100 tys. złotych każdego miesiąca z darowizn, przy ograniczonych zasobach i braku finansów na działania marketingowo-PR-owe było bardzo małe. Po heroicznej walce całego zespołu, licznych materiałach w mediach lokalnych i ogólnopolskich, mieszkańców Pomorza i całego kraju udało się przetrwać hospicjum aż trzy lata, świadcząc opiekę 24 godziny na dobę we wszystkie dni w tygodniu, towarzysząc dzieciom i ich bliskim nieprzerwanie w najpiękniejszych i najtrudniejszych chwilach.

Dzięki ludziom o wielkich sercach udało się gromadzić pełną sumę z darowizn, by organizować kompleksową, całodobową opiekę medyczną w warunkach domowych w promieniu 100 km od siedziby hospicjum, a także obejmować opieką rodziców, rodzeństwo i całe najbliższe otoczenie w czasie żałoby. Zespół nie tylko się nie rozpadł, ale pracował stale bez gwarancji jakichkolwiek wynagrodzeń, bez systemu premii i dodatkowych gratyfikacji finansowych. W lipcu 2017 roku po raz pierwszy hospicjum uzyskało wsparcie ze środków publicznych w wysokości 35% miesięcznych kosztów. Konieczność pozyskiwania funduszy z innych środków stale jest więc bardzo wysoka. Dostosowanie się do niepewnych warunków otoczenia i działania w trybie kryzysowym stało się hospicyjną codziennością.

Dziś środki z NFZ pozwalają pokryć około 40-50% miesięcznych kosztów. W roku 2018 Hospicjum otrzymało kontrakt na świadczenie usług w ramach hospicjum perinatalnego.

Pracownicy Hospicjum

Pracownicy hospicjum od lat są doceniani i wyróżniani w prestiżowych nagrodach medycznych. W skład zespołu wchodzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w pracy szpitalnej, a także w zakresie pediatrycznej domowej opieki paliatywnej, także: doktorzy nauk medycznych, specjaliści różnych dziedzin, laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia oraz zdobywczyni wyróżnienia na konferencji onkologicznej w Chinach. Dodatkowo Hospicjum Pomorze Dzieciom zostało wyróżnione w 2015 roku przez władze województwa, jako modelowy debiutant roku, zaś w grudniu 2016 roku otrzymało Nagrodę Obywatelską Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego, uzyskując rekordową liczbę głosów, a w 2020 roku otrzymało Nagrodę za całokształt działalności.

 

Wpłać jednorazowy datek na rzecz Hospicjum Pomorze Dzieciom. Każda przekazana darowizna pomoże nam zapewnić specjalistyczną pomoc medyczną podopiecznym hospicjum.

Pomóż jednorazowo

Wybierz jedną z kwot wpłaty Regulamin darowizny
lub wpisz
Imię
Nazwisko
E-mail
Podoba Ci się idea i chcesz pomóc?

Zostań wolontariuszem!

Więcej